Мій сайт

Головна » 2015 » Ноябрь » 16 » LEGĂTURĂ DE SUFLET
11:19
LEGĂTURĂ DE SUFLET

LEGĂTURĂ DE SUFLET

În perioada vacanţei de  toamnă o  delegaţie a gimnaziului nr.6 din Cernăuţi, alcătuită din 10 cadre didactice şi 10 elevi din clasa a 11-a, însoţiţi de dna E.Cuzmina, şefă-adjunct a Direcţiei Orăşeneşti de Învăţământ, dna A.Poştariuc, sefa Organizaţiei Sindicale Orăşeneşti  a Lucrătorilor din Învăţământ, doamnele V.Jecov şi N.Gherasim, metodiste la Direcţia Orăşenească de Învăţământ  au fost într-o vizită la Colegiul Naţional „Unirea” din Focşani. Vizita a fost parte componentă a unui proiect trans-frontalier întitulat “Refacerea legăturilor de suflet cu românii din spaţiul ex-sovietic”. Această vizită a fost un bun prilej de cunoaştere reciprocă, dialoguri cu privire la sistemul educaţional din cele două ţări, programe culturale, educative etc.

         Delegaţia a fost primită la Primăria oraşului Focşani de către Primarul municipiului Focşani ing.Decebal Gabriel Bacinschi, care ne-a spus un bun-venit în legendara legendara Ţară a Vrancei şi în oraşul Unirii, prezentându-ne pe scurt istoria şi viaţa cotidiană a oraşului Focşani.

         Impresii frumoase ne-a lăsat şi vizita teatrului municipial „Maior Gh.Pastia”.

         A doua zi, graţie colegilor de la Colegiul Naţional , în special  domnului director adjunct Romulus Buzăţelul am avut marea fericire să vizităm oraşul Bucureşti, având o frumoasă excursie în grandiosul Palat Parlamentar.

         Delegaţia cernăuţeană a fost primită şi la Ambasada Ucrainei la Bucureşti de către ambasadorul domnul Teofil Bauer, care ne-a relatat pe scurt despre dezvoltarea  României, atât în plan cultural, cât şi plan economic şi despre relaţiile de bună vecinătate dintre aceste două ţări.

         Judeţul Vrancea ne-a fascinat prin cele două  muzeele vizitate: Muzeul armelor mausoleul Mărăşeşti, monument dedicat eroilor Primului Război Mondial şi Mausoleul Eroilor, Muzeul militar Soveja, care  este o locație  foarte frumoasă, pe o coastă de deal. În criptele din pereți, acolo unde existau nume, erau osemintele a peste 1000 de soldați, români, ruși, nemți… nu mai conta, după moarte, toți sunt la fel și merită același respect, și se pare că vizitatorii străini sunt cei care apreciază enorm acest simț al toleranţei.

         Ne-am reîntors la Cernăuţi plini de emoţii pozitive, dar cu speranţa că peste câteva săptămâni ne vom întâlni din nou (de această dată la Cernăuţi), cu delegaţia de la Colegiul Naţional „Unirea” din Focşani,având  posibilitatea de a fi tot atât de ospitalieri şi bune gazde.

 

Категорія: Оголошення | Переглядів: 234 | Додав: Adik | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Среда, 12.08.2020, 07:04
Вітаю Вас Гість

Категорії розділу

Оголошення [92]

Пошук

Статистика