Мій сайт

Головна » 2014 » Май » 21 » Pe aripile visului eminescian
15:07
Pe aripile visului eminescian

La 18 ianuarie la Centrul Regional de Educaţie Estetică „Tineretul Bucovinei” din oraşul Cernăuţi s-a desfăşurat cea de a noua ediţie a concursului de poezie eminesciană. Manifestarea a demonstrat încă o dată că opera lui Mihai Eminescu este deosebit de actuală  şi astăzi. La concurs s-au prezentat 21 de elevi, din trei categorii de vârstă. Din prima categorie (clasele5-7) au făcut parte 6 participanţi, din categoria a doua (clasele 8-9) – 6 elevi, iar din categoria a treia (clasele 10-11) – 9 elevi

    De la gimnaziul nostru  sa-u prezentat  doi elevi Grişco Vlad  clasa a 8-a la categoria a doua şi Vadim Turculeţ calasa a 10-a la categoeria a treia. Acest concurs a demonstrat că copiii ştiu să se apropie de opera lui Mihai Eminescu cu sufletul, cu cugetul şi cu cele mai sincere sentimente de respect şi bucurie. În urma unor analize serioase din partea juriului, ţinânduse cont de cerinţele concursului, de modul în care s-au prezentat concurenţii şi cum au respectat aceste cerinţe, au fost stabiliţi învingătorii. La categoria a doua Vlad Grişco s-a plasat pe locul întâi, iar Vadim Turculeţ între participanţii din clasele superioare s-a plasat pe locul doi. La concursul – recital de poiezie eminesciană concursanţii au fost premiaţi cu diplome  de participare şi cadouri, iar Doamna Eleonora Moldovan, a promis participanţilor foi de odihnă în timpul vacanţei de vară pentru o perioadă de 10 zile pe litoralul românesc.

Категорія: Оголошення | Переглядів: 320 | Додав: Adik | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Среда, 12.08.2020, 07:23
Вітаю Вас Гість

Категорії розділу

Оголошення [92]

Пошук

Статистика