Мій сайт

Головна » 2015 » Февраль » 3 » Слідами Міхая Емінеску в Яссах
12:00
Слідами Міхая Емінеску в Яссах

 

Слідами Міхая Емінеску в Яссах

На запрошення голови організації «М. Когелнічану» асоціації «Астра», м. Ясси Арети Мошу, група учнів і вчителів нашої гімназії мали можливість відвідати під час зимових канікул (10, 11 січня) місто Ясси, яке є колискою нашої історії і культури. Ми з захопленням відвідали парк Копоу, в якому часто гуляв поет М. Емінеску разом зі своєю закоханою Веронікою Мікле, перепочили біля старої липи, яка до тепер зберігає секрети двох закоханих.

Хата у селі Цікеу і сьогодні зберігає ту чудотворну казкову атмосферу нібито чекаючи  дітей з Чернівців казками «Amintiri din copilărie», «Punguţa cu doi bani», «Capra cu trei iezi». Саме в околицях цієї хатинки Іон Крянге прочитав своєму  хорошому другові Міхаю Емінеску свою першу казку «Soacra cu trei nurori». Cаме тут Тинкуца готувала їм смачні голубці, саме тут і зав’язалась дружба «Балакливого дідуся з Гумулештів» і «Лучафера румунської поезії».

Prin Iaşi pe urmele lui Mihai Eminescu

La învitaţia Doamnei Areta Moşu, preşedinta despărţământul„M.Kogălniceanu” din Iaşi a Asociaţiunii „Astra” un grup de elevi şi profesori de la gimnaziul nostru au avut fericita ocazie să viziteze în vacanţa de iarnă (10,11 ianuarie) oraşul Iaşi, leagănul istoriei şi culturii noastre naţionale. Am păşit cuprinşi de feerie prin parcul Copou, pe unde des se primbla şi poetul M.Eminescu împreună cu iubita sa Veronica Micle, am poposit lângă bătrânul tei,care păstrează şi acum taina celor „doi îndrăgostiţi”- „Fori de tei de-asupra noastră/

                Or să cadă rânduri,rânduri...”

Bojdeuca din Ţicău mai păstrează şi astăzi acea  miraculoasă atmosferă din poveşti şi-i aştepta pe copii din Cernăuţi cu „Amintirile din copilărie”, cu acea „Punguţă cu doi bani”, acea „Capră cu trei iezi” care gata, gata ţi se pare că va apăre de undeva. Anume în pridvorul acestei bojdeuci Ion Creangă i-a citit bunului său prieten Mihai Eminescu prima sa poveste „Soacra cu trei nurori”. Şi tot aici Tincuţa le pregătea sărmăluţele gustoase , aici şi-au legat prietenia „Sfătosul bunic din Humuleşti” şi „Luceafărul poeziei româneşti”.

Am răsfoit paginile istoriei neamului nostru vizitând Muzeul Unirii – Tezaurul Naţiunii noastre.

Ne-am despărţit cu tristeţe de oraşul „celor 7 coline”, dar cu speranţa că vom reveni  participând la proiectul de colaborare iniţiat de şcoala gimnazială „B.P.Haşdeu” din Iaşi, ai căror parteneri suntem.

         

 

Категорія: Оголошення | Переглядів: 344 | Додав: Adik | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Среда, 12.08.2020, 07:18
Вітаю Вас Гість

Категорії розділу

Оголошення [92]

Пошук

Статистика