Мій сайт

Головна » 2014 » Май » 23 » Tinerii istorici în vizită la Iaşi
14:36
Tinerii istorici în vizită la Iaşi

Tinerii istorici în vizită la Iaşi

 În luna ianuarie 2014 noi, Alexandra Ghembliuc, Anastasia Toderişen, Vlad Grişco şi Nicolae Sandu, am  avut fericita ocazie să vizităm unul din cele mai frumoase oraşe din România – oraşul Iaşi.

     Această posibilitate ne-a oferit-o şcoala gimnazială B.P.Haşdeu, director Ionel Nichifor, care ne-a invitat între 22-24 ianuarie la conferinţa istorică „Ambasadorii Unirii”, consacrată celor 155 de ani de la Unirea Principatelor Române.

     Simpozionul Internaţional al Unirii a întrunit peste 20 de delegaţii din România, Ucraina, Moldova şi Serbia.  Am fost cu căldură primiţi de vice primarul oraşului Iaşi Mihai Chirică.  Astfel de manifestări ne dau posibilitate să  cunoaştem mai bine trecutul istoric al neamului nostru, dar totodată să ne facem noi prieteni şi cunoscuţi. Am fost plăcut impresionaţi, vizitând cea mai veche Universitate din România - Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”. Clădirea este o îmbinare a stilurilor clasic și baroc, monumentala sa intrare ducând în faimoasa "Sală a Pașilor Pierduți", decorată cu picturi realizate de către Sabin Bălașa.

     Împreună cu cunoscutul profesor şi poet român Viorel Dinescu, care este şi un vechi prieten al gimnaziului nostru am descoperit feeria Iaşului noaptea. Fulgii mari şi puhavi de nea aşterneau străzile, iar paşii ne duceau spre noi coline, descoperind oraşul celor 7 coline,  plin de istorie.   

Категорія: Оголошення | Переглядів: 340 | Додав: Adik | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Среда, 12.08.2020, 06:52
Вітаю Вас Гість

Категорії розділу

Оголошення [92]

Пошук

Статистика