Мій сайт

Головна » 2014 » Май » 21 » Tradiţiile, obiceiurile, portul şi folclorul sunt comori inestemabile
15:01
Tradiţiile, obiceiurile, portul şi folclorul sunt comori inestemabile

Tradiţiile, obiceiurile, portul şi folclorul

sunt comori inestemabile

 

Iarna este un anotimp frumos şi aşteptat  cu nerăbdare de toţi copiii.Acest anotimp pe langa zăpada albă şi strălucitoare ne aduce şi multe sărbători.

A devenit o frumoasă tradiţie ca în luna decembrie şcolile cu limba română de predare din Cernăuţi să se adune la festivalul folcloric a tradiţiilor şi obiceiurilor de iarnă. Anul acesta  tradiţiile,datinile şi obiceiurile sărbătorilor de iarnă au fost prezentate în formă de proiect. Susţinerea  proiectelor a avut loc în gimnaziul nostru la 24 decembrie. Timp de două ore  elevi de la cele patru şcoli cu limba română de predare din oraşul Cernăuţi şi-au prezentat proiectele folclorice a obiceiurilor şi tradiţiilor sărbătorilor de iarnă, fiind apreciaţi de  membrii juriului: doamna Valentina Jecov- metodistă la Direcţia orăşenească de Invăţământ,doamna Lilia Govornean – metodistă la Institutul de perfecţionare a cadrelor didactice din regiune, domnul Dumitru Covalciuc, ziarist,publicist,folclorist, preşedintele societăţii “Arboroasa” din regiunea Cernăuţi, domnul Vitalie Zâgrea- redactor-şef al redacţiei în limba română a postului de radio Ucraina-Internaţională. 

 Din partea gimnaziului nostru proiectul „Obiceiuri,  tradiţii şi datini ale poporului român în Bucovina ( Sfantul Nicolae şi  Boboteaza) „ a fost pregătit şi prezentat de către elevii din clasa a 8-a Alexandra Ghembliuc şi Andrei Cravciuc.

Membrii juriului au menţionat că le-a fost destul de greu să aprecieze proiectele,deoarece toţi au depus multă sârguinţă ca să demonstreze că poporul roman are multe tradiţii şi obiceiuri frumoase pe care le păstrăm cu sfinţenie.

În final,locurile au fost împărţite în felul următor:

Locul I – gimnaziul nr.6 ( coordonator de proiect – prof.Ancuţa Bâcu)

Locul II – şcoala nr.13 (coordonator de proiect – prof. Liudmila Puşcariova)

Locul ІІІ – şcoala nr.10 şi şcoala nr.17 (coordonator de proiect –prof.Valentina Maraşciuc şi Rodica Bucaciuc).

Imensul tezaur folcloric al Bucovinei constituie o componentă valoroasă, o moştenire de preţ pentru toţi acei care trăiesc şi vieţuiesc în această zonă.Această moştenire trebuie dusă mai departe, pentru că un popor trebuie să trăiască prin ceea ce lasă pentru fiii săi.

Категорія: Оголошення | Переглядів: 439 | Додав: Adik | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Среда, 12.08.2020, 07:12
Вітаю Вас Гість

Категорії розділу

Оголошення [92]

Пошук

Статистика