Мій сайт

Головна » 2014 » Май » 26 » Să fim mai generoşi şi să fim alături de toţi cei care suferă.
16:38
Să fim mai generoşi şi să fim alături de toţi cei care suferă.

Un copil se naşte cu nevoia de a fi iubit, de a avea cea mai frumoasă copilărie. Din păcate, nu fiecare copil are o soartă fericită. În zilele de astăzi cu toţii cunoaştem de o aşa boală numită „cancer”, este o boală, foarte grea, dintre care doar 20% din persoanele care au această boală se lecuiesc, iar restul 80% se sting din viaţă. Este o mare durere pentru acei copii micuţi care, spre regret, au această boală, atât de mici şi nevinovaţi, care iubesc viaţa mai mult ca orice, care îşi doresc să fie sănătoşi şi care au nevoie de ajutorul nostru. Nu e simplu să lecuieşti această boală, medicamentele, procedurile, intervenţiile chirurgicale au un preţ foarte mare, părinţii acestor copii nu au de unde să ia aceste sume fantastice. Dar , darorită oamenilor cu suflet, aceşti copii rămân în viaţă. Un ajutor cât de micuţ dar din toată inima a fost organizat şi la gimnaziul nostru în cadrul acţiunii „Dăruieşte-i copilului viaţă”.

    Iniţiativa organizării acestei acţiuni îi aparţine elevilor din clasa a 10 - a sub conducerea dirigintei Ana Toderişen, care s-au dovedit că au un suflet mare şi milostiv, că în momentele grele sunt alături de cei, care au nevoie de acest ajutor. Sa-u implicat activ la pregătirea acestui iarmaroc foarte mulţi elevi: care au confecţionat mărţişoare, care au copt acasă prăjituri,etc. În aşa fel dovedind încă odată că în unire e putere.

În cadrul acţiunii s-au adunat  1430 grivne, care vor fi vărsaţi în fondul de caritate.

    Fiecare persoană când este sănătoasă, nu observă acest lucru, nu suntem mulţumiţi de ceea ce avem, mereu ne dorim mai multe, dar ce să mai zicem de aceşti copilaşi care nu îşi doresc bani, maşini de lux, telefoane şi multe altele, ei îşi doresc doar o viaţă plină de sănătate, o familie unită şi prieteni adevăraţi. Cea mai mare bogăţie din această lume sunt copii, mai mare decât toţi banii din lume şi toată puterea de pe pământ.

    Un mare mulţumesc Domnului, că mereu este cu noi, şi întotdeuna ne ajută. Mulţumesc  din suflet tuturor care au contribuit la această acţiune de binefacere şi dorim ca numărul acestot copii bolnavi să scadă din zi ce trece, să avem cu toţi un viitor paşnic şi bun. 

Категорія: Оголошення | Переглядів: 273 | Додав: Adik | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Среда, 12.08.2020, 07:27
Вітаю Вас Гість

Категорії розділу

Оголошення [92]

Пошук

Статистика