Мій сайт

Головна » 2014 » Май » 26

Ziua de 9 mai- este semnificativă de-a lungul a peste 6 decenii, zi în care sărbtorim Victoria asupra fascismului. Tradițional, în ajunul zilei de 9 mai, o mare parte a omenirii comemorează pe cei căzuți în luptă cu fascismul. Acest eveniment tragic a avut loc la mijlocul secolului trecut și a fost cel mai sîngeros război din istoria omenirii ce a dus la pierderea a milioane de vieți omenești.

Alături de multiplele activități organizate și desfășurate cu acest prilej este şi lecţia tematică,desfăşurată în gimnaziul nostru cu participarea veteranilor .În ajun de sărbătoare elevii noştri  sunt prezenți la veterani şi acordă ajutor material  oferindu-le seturi de produse alimentare de primă necesitate .Aceste ajutoare, dar în special atenția acordată, este foarte apreciată de către veterani și familiile lor.

Deși sărbătorim această zi a victoriei comemorîndu-i pe cei căzuți în lupte și veteranii care au trecut în neființă noi, generațiile tinere, aducem cele m ... Читать дальше »

Категорія: Оголошення | Переглядів: 341 | Додав: Adik | Дата: 26.05.2014 | Коментарі (0)

Un copil se naşte cu nevoia de a fi iubit, de a avea cea mai frumoasă copilărie. Din păcate, nu fiecare copil are o soartă fericită. În zilele de astăzi cu toţii cunoaştem de o aşa boală numită „cancer”, este o boală, foarte grea, dintre care doar 20% din persoanele care au această boală se lecuiesc, iar restul 80% se sting din viaţă. Este o mare durere pentru acei copii micuţi care, spre regret, au această boală, atât de mici şi nevinovaţi, care iubesc viaţa mai mult ca orice, care îşi doresc să fie sănătoşi şi care au nevoie de ajutorul nostru. Nu e simplu să lecuieşti această boală, medicamentele, procedurile, intervenţiile chirurgicale au un preţ foarte mare, părinţii acestor copii nu au de unde să ia aceste sume fantastice. Dar , darorită oamenilor cu suflet, aceşti copii rămân în viaţă. Un ajutor cât de micuţ dar din toată inima a fost organizat şi la gimnaziul nostru în cadrul acţiunii „Dăruieşte-i copilului viaţă”.

    Iniţiativ ... Читать дальше »

Категорія: Оголошення | Переглядів: 279 | Додав: Adik | Дата: 26.05.2014 | Коментарі (0)

Această sărbătoare este aşteptată cu mare bucurie de cei mici şi cei mari.   Cu câteva zile înaine de acest mare eveniment  creştinesc în cadrul gimnaziului nostru a fost organizată o expoziţie de coşuri Pascale. Fiecare clasă împreună cu diriginţii s-au străduit să demonstreze că  cunosc poporul tradiţii şi obiceiuri româneşti.Anume acesta a fost şi scopul expoziţiei – altoirea dragostei faţă de tradiţii şi obiceiuri. Vă propunem câteva imagini de la această expoziţie.

  ... Читать дальше »

Категорія: Оголошення | Переглядів: 316 | Додав: Adik | Дата: 26.05.2014 | Коментарі (0)

Пятница, 25.09.2020, 22:24
Вітаю Вас Гість

Категорії розділу

Оголошення [92]

Пошук

Статистика