Мій сайт

Головна » Оголошення

Tinerii istorici în vizită la Iaşi

 În luna ianuarie 2014 noi, Alexandra Ghembliuc, Anastasia Toderişen, Vlad Grişco şi Nicolae Sandu, am  avut fericita ocazie să vizităm unul din cele mai frumoase oraşe din România – oraşul Iaşi.

     Această posibilitate ne-a oferit-o şcoala gimnazială B.P.Haşdeu, director Ionel Nichifor, care ne-a invitat între 22-24 ianuarie la conferinţa istorică „Ambasadorii Unirii”, consacrată celor 155 de ani de la Unirea Principatelor Române.

     Simpozionul Internaţional al Unirii a întrunit peste 20 de delegaţii din România, Ucraina, Moldova şi Serbia.  Am fost cu căldură primiţi de vice primarul oraşului Iaşi Mihai Chirică.  Astfel de manifestări ne dau ... Читать дальше »

Категорія: Оголошення | Переглядів: 304 | Додав: Adik | Дата: 23.05.2014 | Коментарі (0)

      До чергової річниці трагедії під Крутами в гімназії проводились заходи вшанування пам’яті полеглим за незалежність України. Цікавим був тематичний урок у 9-11 класах, який проходив у нестандартній формі. Його проводили вчитель історії Абобуцоає І.Д. та член обласної громадської організації «Козацтво нової України» Кодрян С.І. Учням була  представлена змістовна інформація про події а також фрагменти документального фільму . В кінці зустрічі діти мали можливість спілкуватись з вчителями та отримати відповіді на питання що їх цікавили. 

... Читать дальше »

Категорія: Оголошення | Переглядів: 268 | Додав: Adik | Дата: 22.05.2014 | Коментарі (0)

La 18 ianuarie la Centrul Regional de Educaţie Estetică „Tineretul Bucovinei” din oraşul Cernăuţi s-a desfăşurat cea de a noua ediţie a concursului de poezie eminesciană. Manifestarea a demonstrat încă o dată că opera lui Mihai Eminescu este deosebit de actuală  şi astăzi. La concurs s-au prezentat 21 de elevi, din trei categorii de vârstă. Din prima categorie (clasele5-7) au făcut parte 6 participanţi, din categoria a doua (clasele 8-9) – 6 elevi, iar din categoria a treia (clasele 10-11) – 9 elevi

    De la gimnaziul nostru  sa-u prezentat  doi elevi Grişco Vlad  clasa a 8-a la categoria a doua şi Vadim Turculeţ calasa a 10-a la categoeria a treia. Acest concurs a demonstrat că copiii ştiu să se apropie de opera lui Mihai Eminescu cu sufletul, cu cugetul şi cu cele mai sincere sentimente de respect şi bucurie. În urma unor analize serioase din partea juriului, ţinânduse cont de cerinţele concursului, de modul în ca ... Читать дальше »

Категорія: Оголошення | Переглядів: 287 | Додав: Adik | Дата: 21.05.2014 | Коментарі (0)

Tradiţiile, obiceiurile, portul şi folclorul

sunt comori inestemabile

 

Iarna este un anotimp frumos şi aşteptat  cu nerăbdare de toţi copiii.Acest anotimp pe langa zăpada albă şi strălucitoare ne aduce şi multe sărbători.

A devenit o frumoasă tradiţie ca în luna decembrie şcolile cu limba română de predare din Cernăuţi să se adune la festivalul folcloric a tradiţiilor şi obiceiurilor de iarnă. Anul acesta  tradiţiile,datinile şi obiceiurile sărbătorilor de iarnă au fost prezentate în formă de proiect. Susţinerea  proiectelor a avut loc în gimnaziul nostru la 24 decembrie. Timp de două ore  elevi de la cele patru şcoli cu limba română de predare din oraşul Cernăuţi şi-au prezentat proiectele folclorice a obiceiurilor şi tradiţiilor sărbătorilor de iarnă, fiind apreciaţi de  membrii juriului: doamna Valentina Jecov- metodistă la Direcţia orăşenească de Invăţă ... Читать дальше »

Категорія: Оголошення | Переглядів: 387 | Додав: Adik | Дата: 21.05.2014 | Коментарі (0)

Stimati

         Vă invităm la întâlnirea cu absolvenţii , ce va avea loc pe data de 01.02.201 ... Читать дальше »

Категорія: Оголошення | Переглядів: 470 | Додав: Adik | Дата: 26.01.2013 | Коментарі (0)

30 листопада 2012 року на базі гімназії № 6 відбувся семінару-практикуму вчителів української мови та літератури загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням мовами національних меншими м. Чернівці з проблеми «Використання літературного краєзнавства на уроках і в позакласній роботі з української мови та літератури», який проходив у рамках тижня літератури рідного краю.

Семінар відкрила методист міського управління освіти Цуркан М.В., яка ознайомила учасників із прогр ... Читать дальше »

Категорія: Оголошення | Переглядів: 360 | Додав: Adik | Дата: 04.12.2012 | Коментарі (0)

Чернівецьке міське управління освіти

Чернівецька гімназія № 6

 

 

 

 

 < ... Читать дальше »

Категорія: Оголошення | Переглядів: 607 | Додав: Moder | Дата: 20.11.2012 | Коментарі (0)


21 травня 2012 року з нагоди відзначення 88-річчя з дня народження  Костянтина Федоровича ПОПОВИЧА, академіка Академії ... Читать дальше »

Категорія: Оголошення | Переглядів: 401 | Додав: Adik | Дата: 23.05.2012 | Коментарі (0)

Tradiţii vechi – lăstare noi

 

O lecţie de artă aplicativă în ajun de Mărţişor

au organizat la 26 februarie membrii Asociaţiei de tineret „Svaya” cu susţinerea Societăţii pentru Cultura Românească&nbs ... Читать дальше »

Категорія: Оголошення | Переглядів: 463 | Додав: Adik | Дата: 01.03.2012 | Коментарі (0)


Оголошення

          20 жовтня 2011 року відбулася II міська учнівська науково-практична конференція з українознавства на тему «Роль педагога та сім'ї в художньо-естетичному вихованні учнів на засадах українознавства», на якій бул ... Читать дальше »

Категорія: Оголошення | Переглядів: 439 | Додав: Adik | Дата: 24.11.2011 | Коментарі (0)

« 1 2 ... 7 8 9 10 »
Пятница, 21.02.2020, 08:57
Вітаю Вас Гість

Категорії розділу

Оголошення [92]

Пошук

Статистика